Attariya Hospital Pvt.Ltd.

वर्षासँगै बाढीको चिन्तामा कञ्चनपुरको कुतियाकबरवासी

padma
milan sunchadi

कञ्चनपुर – कञ्चनपुरको दोधारा चाँदनी नगरपालिका–१० कुतियाकबरवासीले खाद्यान्न सहित लत्ता कपडाजोगबूढा नदीवारी आफन्तकहाँ राखेका छन्।

लत्ताकपडा, हलुका खानेकुरालगायत आवश्यक कागजपत्र राखेर झटपट झोला तयार छन्। ती सामान घरभित्र विगतमा बाढी पुगेकोभन्दा माथितिर सुरक्षित राखिएको छ। बाढीको बेला फसेकाको उद्धारका लागि स्थानीयले निर्माण गरेका दुई ढुङ्गा छन्। ‘बर्सात सुरु भइसक्यो। कुन बेला बाढी गाउँ पस्छ केही पत्तो हुँदैन। त्यसैले सक्दो पूर्वतयारी गरेका छौँ’, स्थानीय दानबहादुर मगर भन्छन्, ‘बर्सेनि बाढीले सताउँछ।’

कुतियाकबरमा ४२ परिवारको बसोबास छ। महाकाली नदी र जोगबूढा नदीले घेरिएका यहाँका स्थानीलाई बर्सात लागेसँगै बाढीको चिन्ताले पिरोल्न थालेको छ। महाकाली नदीमा पक्की तटबन्धन नहुँदा बाढी सिधै बस्ती पस्ने गरेको स्थानीय वसन्ती सुनारले बताइन्। ‘जमिन कटान भएर बगरमा परिणत भइसक्यो। बाढीले अन्नपात सबै बगाएर लैजान्छ’, उनले भनिन्, ‘यो बाढीको समस्याबाट हामीले कहिले मुक्ति पाउँला ? बर्सातमा कुन बेला के हुन्छ भनेर राम्रोसँग खान र सुत्न पाइँदैन।’

Siddi ganesh

कुतियाकबर भारतसँग सीमा जोडिएको नेपाली बस्ती हो। बाढीको समस्या झेल्दै ज्यानको बाजी थापेर सीमामा नेपाली भूमिको जोगाएर बसेका कुतियाकबरवासीको पीडा सरकारले नसुनेको गुनासो छ। बाढीले ज्यान जोगाउनै मुस्किल पर्ने गरेको स्थानीय टेकबहादुर सुनार बताउछन्। ‘महाकालीमा पक्की तटबन्धन हुँदा केही हदसम्म कटान र बाढीको समस्या कम हुन्थ्यो। तर तटबन्धनको लागि बारम्बार माग गर्दा पनि हाम्रो पीडा कसैले सुनेको छैन’, उनले भने।

लामो समयदेखि सुरक्षित घरको माग गर्दै आएका यहाँका स्थानीयका लागि यसपटक दुई सुरक्षित घर निर्माण भएपछि स्थानीयलाई राहत भएको छ। कुतियाकबरका स्थानीय बासिन्दा बाढी आएका बेला घर छोडेर दोधारा चाँदनी नगरपालिका–७ स्थित अम्बिका माध्यमिक विद्यालयमा आश्रय लिएर बस्दै आएका थिए।

‘बर्सात लाग्ने बित्तिकै डर त्रास हुन्छ। सेफ हाउस भएपछि बाढी आएका बस्न अन्यत्र जानुपर्ने बाध्यता हटेको छ। ज्यान जोगिने आशा जागेको छ’, स्थानीय मायादेवी सुनार भन्छिन्, ‘खाद्यान्न, लुगाफाटो त बचाउन सकिँदैन। सुरक्षित घरले ज्यान जोगिनेमा ढुक्क छौँ।’

रासस

Nawadurga
aisworya
Leave A Reply

Your email address will not be published.