Attariya Hospital Pvt.Ltd.

थारु समुदायमा अष्टिम्कि पर्व मनाउदैँ

padma
milan sunchadi

धनगढी – थारु समुदायको अष्टिम्की आज चेलीबेटीलाई अग्रासन दिँदै सकिदै छ। थारु समुदायले बुधवार अष्टिम्की पर्व हर्षोल्लासका साथ मनाएका छन्।

ब्रतालु महिला तथा युवतीहरू साँझपख घरको भित्ता वा सामुदायिक भवनमा कोरिएको विभिन्न पौराणिक चित्रमा टिक्ने अर्थात पूजा गर्ने गर्दछन्। टिक्ने काम सम्पन्न भएपछि लगिएका फलफूलहरू आपसमा बाँधेर खाने प्रचलन रहेको छ।

पृथक मौलिक चालचलन तथा संस्कृति बोकेको आदिवासी थारु समुदायमा भदौ २० र २१ गते अष्टिम्कि पर्व मनाउदैँ छन्। भदौ २० गते दिनभरी ब्रत बसेका थिए भने आज विहीबवार विहान अघिल्लो दिनको पूजा सामग्रीहरू नजिकको नदी, तलाउमा सेलाउँछन्।

Siddi ganesh

तत्पश्चात नुहाइ घरमा फर्केपछि तयार पारिएका परिकार कोशेलीको रुपमा आफ्ना चेलीबेटीहरूलाई अग्रासन दिन जाने प्रचलन रहिआएको छ। सुर्खेतदेखि पश्चिम कैलाली र कञ्चनपुर जिल्लासम्म बासोबास गर्दै आएका थारु समुदायले बुधबार र आज (बिहीवार) अष्टिम्की पर्व हर्षोल्लासपूर्वक मनाएका छन्।

Nawadurga
Leave A Reply

Your email address will not be published.